Μεγάλη νίκη στη Λεωφόρο πέτυχε ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 3-1 στο ντέρμπι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στη Super League. Ο Άκπομ στο 13’ άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο και ο Κούρτιτς με πέναλτι στο 85’ και με απευθείας φάουλ στο 97′ το έκλεισε (1-3), ενώ ενδιάμεσα στο 59’ ο Μαουρίσιο είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 για τον Παναθηναϊκό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι ήταν για τους «πράσινους» στο 6ο λεπτό με τον Παλάσιος που μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε στη γωνία του. Στο 13ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ όταν από λάθος του Βιτάλ, ο Ζίφκοβιτς έκλεψε τη μπάλα, έφυγε από πλάγια θέση και σέντραρε στον Άκπομ που νίκησε τον Μπρινιόλι για το 0-1. Μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο τέρμα έχασε ο ΠΑΟΚ στο 27’ με ατομική ενέργεια του Ζίφκοβιτς που γύρισε στον Μπίσεσβαρ και αυτός έκανε δύο διαδοχικά σουτ τα οποία σταμάτησαν στον Βέλεθ. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στο 32’ σε σέντρα του Χουανκάρ αλλά ο Παλάσιος δεν έπιασε καλά τη κεφαλιά. Στο 42’ ο Πασχαλάκη έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Χουανκάρ κρατώντας την εστία του ανέπαφη.

Η είσοδος των Μαουρίσιο και Χατζηγιοβάνη στο 58’ άλλαξε το ματς καθώς ο Παναθηναϊκός πολύ γρήγορα βρήκε δίχτυα. Ο Καρλίτος έστρωσε στον Μαουρίσιο που με σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Πασχαλάκη για το 1-1.  Νέα καλή ευκαιρία έχασε ο ΠΑΟΚ στο 63’ με κεφαλιά του Άκπομ που έφυγε έξω, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (73’) ο Μπρινιόλι είπε «όχι» στον φορ του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι στο 82’ μετά από υπόδειξη του VAR σε πτώση του Μιχαηλίδη στην περιοχή από τον Βιγιαφάνιες. Ο Κούρτιτς που ανέλαβε την εκτέλεση στο 85’ έγραψε το 1-2, ενώ οι «πράσινοι» άγγιξαν πάλι την ισοφάριση στο 89’με τον Βιγιαφάνιες που δεν μπόρεσε όμως να βρει καλά τη μπάλα μετά το άτσαλο διώξιμο του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη με το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Κούρτιτς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων που έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας για να διαμορφωθεί το τελικό 1-3.

Διαιτητής: Γκράντε Κάρλος Ντελ Θέρο (Ισπανία)

Κίτρινες: Αλεξανδρόπουλος, Καρλίτος, Βιγιαφάνιες, Χουανκάρ – Τέιλορ, Μιχαηλίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Παλάσιος, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (58’ Μαουρίσιο), Βιτάλ (58’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (78’ Μακέντα), Ιωαννίδης (66’ Βιγιαφάνιες).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (33’ λ. τρ. Ροντρίγο), Εσίτι (86’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Μουργκ (70’ Ελ Καντουρί), Άκπομ (87’ Σφιντέρσκι).