Ο Ιωνικός Νικαίας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League στην έδρα του κόντρα στον Άρη με 93-83 και μάλιστα στην παράταση της αναμέτρησης, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον 19χρονο γκαρντ του, τον Ιωσήφ Κολοβέρο.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στη Νίκαια, ο Ιωνικός με μεγάλο πρωταγωνιστή του στο ματς τον νεαρό Ιωσήφ Κολοβέρο, κατάφερε να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη απέναντι στον Άρη, ο οποίος δεν κατάφερε παρά την προσπάθειά του να κάνει το 2/2 μετά τη νίκη του κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Οι Νικαιώτες έκλεισαν το πρώτο μέρος του παιχνιδιού στο επιβλητικό +15 (48-33) και έθεσαν γερές βάσεις για μια άνετη νίκη. Το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη όμως επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά με καταλυτικό παράγοντα τον Κάουαν, αλλά και τονΤζούστον.

Στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα του Σεγκούρα έβγαλε αντίδραση και με το εύστοχο τρίποντο του Τζέρμαν περίπου 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ με 77-76. Ο Λόκετ ευστόχησε σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές στη συνέχεια, ισοφαρίζοντας σε 77-77. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν ορθολογικές επιθέσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν τη διαφορά στο σκορ υπέρ τους, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ μέχρι και σε διψήφια νούμερα. Ο Άρης δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι ο Ιωνικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 93-83.

Οι κορυφαίοι:

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ιωσήφ Κολοβέρος, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, ενώ παράλληλα ευστόχησε και σε 4 σουτ τριών πόντων. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νίκος Χουγκάζ, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα και «άγγιξε» το double-double με 9 ριμπάουντ.

Από την άλλη μεριά, για τον Άρη ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Άντονι Κάουαν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους, ευστοχώντας 4 φορές πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Στο πλευρό του με αξιώσεις στάθηκε ο Σακούρ Τζούιστον, ο οποίος πρόσθεσε με τη σειρά του 20 πόντους, φτάνοντας στο double-double, μαζεύοντας ακόμη 12 ριμπάουντ.