Παναθηναϊκός και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, με το «τριφύλλι» να χάνει τους πρώτους του βαθμούς εντός έδρας.

Οι «πράσινοι», ύστερα από επτά λεπτά με μονομαχίες και αρκετά λάθη, δημιούργησαν την πρώτη τους τελική στο 8’, όταν ο Ρούμπεν Πέρες επιχείρησε το σουτ στην εξέλιξη φάσης διαρκείας με αρχή τη σέντρα του Καρλίτος, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΟΦΗ είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, καθώς το όμορφο σουτ του Γκαγιέγος τράνταξε το δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την πρώτη τους αλλαγή (αναγκαστική), αφού ο Χουάν Νέιρα αντικαταστάθηκε λόγω ενοχλήσεων, από τον Μπρους Καμάου.

Τα σκληρά μαρκαρίσματα συνεχίστηκαν ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον ΟΦΗ να έχει την κατοχή και το «τριφύλλι» να συναντά δυσκολίες στον τομέα της κυκλοφορίας.

Η ομάδα του Ηρακλείου απείλησε ξανά στο 29’ έπειτα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου Λάμπρου, που κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 35’ ο Ιωαννίδης έκανε αδύναμη κεφαλιά μετά τη σέντρα του Βιτάλ, με τον Επασί να μπλοκάρει εύκολα.

Ο Παναθηναϊκός είχε καλή στιγμή στο 38’ για να ανοίξει το σκορ. Σε σέντρα του Χουάνκαρ, ο Διαμαντής έδιωξε και η μπάλα έφθασε στον Πέρες που σούταρε και ο Βούρος έδιωξε, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε δίχως κάποια άλλη φάση των δύο ομάδων, στον εναπομείναντα χρόνο με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να πηγαίνει για πρώτη φορά στα αποδυτήρια, χωρίς να προηγείται ή να έχει σκοράρει στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Το δεύτερο 45άλεπτο άρχισε χωρίς αλλαγές για τους δύο «μονομάχους», που πάσχιζαν να βρουν ρυθμό.

Στο 58’ ο Μπαλογιάννης σούταρε από τα αριστερά, με τον Μπρινιόλι να αιφνιδιάζεται από την πορεία της μπάλας και τελευταία στιγμή να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

Μέχρι το 70’ ακολούθησε μία απόπειρα για κάθε ομάδα, ωστόσο χωρίς κάποιο αποτέλεσμα, ενώ στο 72’ ο ΟΦΗ έκανε και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, με τον Καστάνιος να περνά στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ντουρμισάι (ενοχλήσεις στον αχίλλειο).

Στο 90’+4′ Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει με τον Καρλίτος ύστερα από κάθετη πάσα του Βιγιαφάνιες, αλλά ο Ισπανός ήταν σε θέση οφσάιντ όπως φάνηκε και από το βίντεο, με το γκολ να ακυρώνεται.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, το «τριφύλλι» κέρδιζε συνεχώς μέτρα, είχε την κατοχή, αλλά δε μπορούσε να πετύχει το πολυπόθητο τέρμα, με αποτέλεσμα να υποστεί την πρώτη εφετινή του εντός έδρας απώλεια.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρες, Αλεξανδρόπουλος (Μαουρίσιο, 60’), Βιτάλ (Παλάσιος, 81’), Χατζηγιοβάνης (Μπουζούκης, 80’), Ιωαννίδης (Βιγιαφάνιες, 63’), Καρλίτος.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Νέιρα (Καμάου, 21’), Γκαγιέγος, Τοράλ, Λάμπρου (Γιαννούλης, 80’), Ντουρμισάι (Καστάνιος, 72’).