Τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για τον ΠΑΟΚ που πέτυχε δύο τέρματα και νίκησε την ΑΕΚ με 2-1 στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική των πλέι-οφ της Super League. Ο ΠΑΟΚ που προσπέρασε τον Άρη στη βαθμολογία εξασφάλισε με τον συμπολίτη του την έξοδο στην Ευρώπη, ενώ η ΑΕΚ παραμένει τέταρτη σε απόσταση τριών βαθμών από τον πέμπτο Παναθηναϊκό.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο γκολ με τον Κρμέντσικ αλλά ο Τσέχος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αθανασιάδη. Στο 42’ ο Πασχαλάκης είπε «όχι» στον Γαλανόπουλο και οι δύο ομάδες πήγαν με 0-0 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο 47’ ο Ουάρντα που πέρασε αλλαγή έβγαλε ασίστ στον Κρμέντσικ και ο Τσέχος βρήκε δίχτυα για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα (49’) ο Λόπες τράβηξε τον Κρμέντσικ από την φανέλα στη περιοχή, ο ρέφερι Πελίτο έδειξε πέναλτι και ο Σβαμπ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 0-2 (51’). Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Κρίστισιτς κέρδισε πέναλτι από τον Τσιγγάρα και ο Τάνκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Διαιτητής: Πελίτο (Βοσνία)

Κίτρινες: Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Τάνκοβιτς – Ροντρίγκο, Σβαμπ, Τσιγγάρας

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νεντελτσιάρου (58΄ Τάνκοβιτς), Τσιγκρίνκι, Σβάρνας, Νταντσένκο (58΄ Βασιλαντωνόπουλος), Λόπες, Σάκχοφ (81΄ Κοσίδης), Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος (58΄ Σιμάνσκι), Αλμπάνης, Ανσαριφάρντ

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπαμπά, Ντάγκλας Αουγκούστο, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (84΄ Τζόλης), Μουργκ, Κρμέντσικ (73΄ Σβιντέρσκι).