Με δύο τέρματα του Μπρούμα στο 50’ και στις καθυστερήσεις του ματς, ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 την ΑΕΚ στο «Καραϊσκάκη» για την 6η αγωνιστική των πλέι-οφ της Super League.

Η ΑΕΚ έκανε τη πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 24’ με το σουτ του Μάνταλου που έδιωξε σε κόρνερ ο  Κρίστινσον και στο επόμενο λεπτό (25’) με τον Τσιγκρίνσκι που δεν βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι όπως θα ήθελε για να τη στείλει στα δίχτυα.

Ο διαιτητής Νταμπάνοβιτς στο 37’ ακύρωσε γκολ του Σεμέδο για χέρι του Μπουχαλάκη, μετά από υπόδειξη του VAR ενώ νωρίτερα στο 29΄ είχε ακυρωθεί γκολ και του Βασιλαντωνόπουλου ως οφσάιντ.

Στο 50’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μετά από γύρισμα του Ελ Αραμπί, στον Μπρούμα, ο οποίος ουσιαστικά σε κενή εστία πλάσαρε για το 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δοκάρι στο 74’ με τον Βαλμπουενά, και στην εξέλιξη της φάσης ο Εμβιλά αστόχησε. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μπρούμα εκμεταλλεύτηκε λάθος του Νεντελτσεάρου και πλάσαρε τον Αθανασιάδη για το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Νίκολα Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο)

Κίτρινες κάρτες: Σεμέδο, Σίλβα, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ – Νεντελτσιάρου

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Σεμέδο (80΄ Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Τιάγκο Σίλβα, Μπουχαλάκης (46΄ Εμβιλά), Ρέαμπτσιουκ, Φορτούνης (46΄ Μπρούμα), Μασούρας (68′ Βαλμπουενά), Χασάν (46΄ Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι (70΄ Σάκχοφ), Μάνταλος, Γαλανόπουλος (83΄ Τάνκοβιτς), Λόπες (83΄ Μιτάι), Αλμπάνης (57΄ Γκαρσία), Ανσαριφάρντ (70΄ Κρίστισιτς).