Με σκόρερ τον Γιαν Εμβιλά στο 85’ ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 στο Καραϊσκάκη την ΑΕΚ για την 23η αγωνιστική της Super League. Η «Ένωση» κατά διαστήματα πίεσε τους «ερυθρόλευκους» που προβλημάτισαν με την εμφάνιση τους παρά τη νίκη τους, λίγες ημέρες πριν τον αγώνα κόντρα στην Αταλάντα για τους «32» του Europa League.

Με επιθετικούς προσανατολισμούς μπήκε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που απείλησε πρώτη καθώς στο 6’ ο Τσούμπερ δεν μπόρεσε να πιάσει τη κεφαλιά στο γύρισμα του Άμραμπατ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (10’) οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία όταν ο Μπουχαλάκης βρήκε τον Καμαρά στη περιοχή αυτός σούταρε η μπάλα κόντραρε και πήρε τροχιά προς το τέρμα για να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα. Στο 25’ ο Μασούρας βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Η ΑΕΚ σταδιακά ανέβασε την απόδοση της αλλά με εξαίρεση το σουτ του Άμραμπατ στο 37’ που έδιωξε σε κόρνερ ο Βάτσλικ δεν έκανε άλλη επικίνδυνη φάση.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο 52’ είχαν καλή ευκαιρία με τον Τικίνιο που μπλόκαρε ο Τσιντώτας, ενώ στο 57’ το «γεμάτο» σουτ του Ανσαριφάρντ από το ημίκυκλιο της περιοχής μπλόκαρε ο Βατσλίκ. Στο 65’ η «Ένωση» βρέθηκε κοντά στο γκολ όταν σε βαθιά μπαλιά του Σιμάνσκι προς τον Ανσαριφάρντ, ο Μανωλάς προσπάθησε να διώξει και είδε τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 85’ βρήκε δίχτυα. Από κόρνερ του Βαλμπουενά ο Εμβιλα έκανε την προβολή, ο Τσιντώτας απέκρουσε, αλλά ο Εμβιλά βγήκε πρώτος στη μπάλα και από πολύ κοντά έκανε το 1-0.

Διαιτητής: Γκρίνφιλντ (Ισραήλ)

Κίτρινες: Ρέαμπτσιουκ, Λαλά – Ρότα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Λαλά, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (46΄ Ονιεκουρού), Μασούρας (68΄ Βαλμπουενά), Μπουχαλάκης (80΄ Καρβάλιο), Α. Καμαρά (90+1΄ Μπα), Τικίνιο (80΄ Ελ Αραμπί)

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Ρότα, Σιμάνσκι (88΄ Σάκχοφ), Σιμόες, Τσούμπερ, Αμραμπατ, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (81΄ Γέβτιτς)