Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στο Σ.Ε.Φ με 74-68, στη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague και πλέον βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με τα κακά ποσοστά από την περιφέρεια να «πληγώνουν» τις δύο ομάδες επιθετικά (8/27, 29% ο Ολυμπιακός έναντι 3/24, 12% της Ρεάλ) καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, με αποτέλεσμα καμία να μην ξεφεύγει στο σκορ, ο Ολυμπιακός βρήκε τον καλό του εαυτό στο τελευταίο δεκάλεπτο. Διατηρώντας παράλληλα την «ατσάλινη» άμυνα από το πρώτο δεκάλεπτο, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Μαδριλένους για ανατροπή, αφού οι ίδιοι απέκτησαν διψήφια διαφορά, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, για να πάρουν εν’ τέλει, το ροζ φύλλο αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρολεύκους» ο Σάσα Βενζέκοφ με double-double (16 π., 10 ριμπ.). Παίκτης-κλειδί ο Λαρεντζάκης (8 π.), όπου ερχόμενος από τον πάγκο, με καθοριστικές άμυνες και ένα τρίποντο-μαχαιριά στην «καρδιά» της Ρεάλ, «ξεμπλόκαρε» τον Ολυμπιακό την κατάλληλη στιγμή και έδωσε το «σύνθημα» για την επέλαση του στην τελευταία περίοδο.

To ματς:

Στην πρώτη περίοδο επικράτησε αρκετή νευρικότητα επιθετικά και από τις δύο μεριές. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Φαλ με γκολ-φάουλ να κάνει το 9-6. Ο Βενζέκοφ μαζεύοντας δύο φορές επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 13-8 λίγα λεπτά αργότερα, με τον Γιουλ να μειώνει λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο (13-10).

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε καμία σχέση με την πρώτη σε θέμα παραγωγικότητας. Αφού ο Γιουλ ισοφάρισε στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν γρήγορα ένα σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 19-13. Ο Αμπάλδε μείωσε στο καλάθι, ωστόσο ο Μάρτιν έφερε τους Πειραιώτες στο +5, διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι και τρία λεπτά πριν το τέλος, όταν και η Ρεάλ έτρεξε ένα δικό της σερί και πέρασε μπροστά με τον Γκος (30-32). Με τον ΜακΚίσικ και τον Βενζέκοφ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ, ωστόσο ο Ερτέλ είκοσι δεύτερα πριν την ανάπαυλα, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-36 υπέρ της Ρεάλ.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, η διαφορά της «Βασίλισσας» δεν πήρε έκταση, με το επιθετικό «ρεπερτόριο» των δύο ομάδων, να θυμίζει εκείνο του πρώτου δεκαλέπτου και να τα… σπάνε από την περιφέρεια. Ένα τρίποντο και φάουλ του Κώστα Παπανικολάου έφερε σε ισορροπία τα πράγματα, οι Μαδριλένοι όμως κατάφεραν και πάλι να ξεφύγουν με πέντε (43-48). Με τους Βενζέκοφ και Σλούκα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να μπει σε θέση «οδηγού», ενώ με τρίποντο του Ντόρσεϊ έφερε τη διαφορά στο +2, στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (54-52).

Με επτά λεπτά να απομένουν, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ισοφάρισε από «τη γραμμή της φιλανθρωπίας». Από εκείνο το σημείο όμως και έπειτα, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 12-2, στο οποίο σημείωσε τρία σουτ πίσω από τα 6.75, το ένα πιο… φαρμακερό από το άλλο και απέκτησε διψήφια διαφορά (68-58). Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε η εικόνα του ματς, με την Ρεάλ απλώς να μειώνει με δύο τρίποντα από τους Γκος και Ερτέλ και έτσι οι Πειραιώτες έκαναν το 2 στα 2 στην έδρα τους, στο ξεκίνημα της φετινής διοργάνωσης, με τον πίνακα του σκορ να αναγράφει το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68

Διαιτητές: Ρίζικ Μπόρις, Ρότσα Φερνάντο, Παστούσιακ Πιοτρ

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 12, Βεζένκοφ 16, Παπανικολάου 9, Φαλ 3, Λαρεντζάκης 8, Πρίντεζης 4, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 4, Μάρτιν 7,  Σλούκας 9, Λούτζης

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ερτέλ 7, Κοζέρ 2, Χάνγκα 6, Γιαμπουσελέ 7, Ταβάρες 15, Πουαριέ 6, Γιουλ 5, Αμπάλδε 2, Φερνάντεζ 2, Τέιλορ, Γκος 16, Αλοσέν

EΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ