Μετά από μια επιβλητική εμφάνιση η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 στο Άνφιλντ επί της Ατλέτικο Μαδρίτης με γκολ των Ζότα (13΄), και Μανέ (21΄) και εξασφάλισε, με 4 στις 4 νίκες στον 2ο όμιλο, την πρόκριση στους «16» του Champions League.

Το παιχνίδι ήταν ουσιαστικά ένας μονόλογος για τη Λίβερπουλ που από πολύ νωρίς φρόντισε να δείξει ποιός ήταν το αφεντικό, με δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα. Μόλις στο 13ο λεπτό ο Ντιόγκο Ζότα άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά μετά από καλοζυγισμένη σέντρα από δεξιά του Αλεξάντερ Άρνολντ.
Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν την ισπανική ομάδα και κατάφεραν στο 21΄ να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους: Από έξοχη ατομική ενέργεια του Μανέ από το κέντρο του γηπέδου και αφού πέρασε με περίτεχνο τρόπο δύο αντιπάλους του, η μπάλα στρώθηκε στο Αλεξάντερ Άρνολντ, που με νέα ασίστ, βρήκε τον Μανέ ο οποίος από πολύ κοντά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Όμπλακ (2-0).
Η Ατλέτικο Μαδρίτης προσπάθησε να αντιδράσει, βγήκε μπροστά με αξιώσεις, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει ανοιχτούς διαδρόμους προς την άμυνα της Λίβερπουλ και όχι μόνον αυτό, αλλά από το 36ο λεπτό αναγκάστηκε να συνεχίσει με 10 παίκτες! Ο Φελίπε ανέτρεψε από πίσω τον Μανέ και ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα.
Η Ατλέτικο που ούτως ή άλλως ήταν δύσκολο το έργο της με τα δύο γκολ της Λίβερπουλ, είχε να ανέβει πια ένα βουνό, παίζοντας για το υπόλοιπο ματς με παίκτη λιγότερο.
Στο 41΄ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου, αυτή τη φορά με τον Σαλάχ που έπιασε το σουτ από δεξιά, όμως ο Όμπλακ αυτή τη φορά απομάκρυνε τον κίνδυνο.
Ο Τσιμίκας στο επόμενο λεπτό ήταν ο δημιουργός μιας ακόμη ευκαιρίας για τη Λίβερπουλ, όταν στο 42΄ με ωραία σέντρα βρήκε τον Ζότα που με κεφαλιά από κοντά υποχρέωσε τον Όμπλακ σε νέα δύσκολη επέμβαση.
Η Λίβερπουλ μπήκε στο δεύτερο μέρος με αλλαγή, καθώς τη θέση του Μανέ πήρε ο Φιρμίνο. Στο 49΄ το VAR ακύρωσε γκολ του Ζότα που ήταν οριακά οφσάιντ, ….για να επαναληφθεί το ίδιο στο 58΄ όταν σουτ του Λουίς Σουάρες κατέληξε μεν στα δίχτυα, όμως υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.
Ερέρα και Λόντι πέρασαν στον αγώνα στην θέση των Σουάρες και Φέλιξ, σε μια προσπάθεια να ανέβει αγωνιστικά η Ατλέτικο, που είχε μια καλή στιγμή στο 75΄ με ένα σουτ του Ερέρα που όμως δεν ανησύχησε τον Άλισον.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Ματίπ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Τσιμίκας, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, Φαμπίνιο, Έντερσον, Σαλάχ, Ζότα, Μανέ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Φελίπε, Χιμένεθ, Ερμόσο, Ντε Πολ, Κορέα, Κόκε, Τρίπιερ, Καράσκο, Φέλιξ, Σουάρες