Ο… καταθλιπτικός Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας από την Μονακό στη Γαλλία με 75-63 και ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο τη νέα σεζόν.

Το ματς:

Οι «πράσινοι» είχαν νωθρό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, με την Μονακό να παίρνει προβάδισμα (5-0), χάρη σε κάρφωμα και απίθανο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς. Το «τριφύλλι» βρήκε τους πρώτους του πόντους με τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που μείωσε σε 5-2, ωστόσο οι Μονεγάσκοι διεύρυναν το προβάδισμα τους (15-7), εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων. Αντίθετα, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασε με τους Μέικον, Παπαπέτρου, τρέχοντας σερί επτά πόντων για το 15-12 και εν συνεχεία για το 15-14 με τον Γουάιτ. Σε εκείνο το σημείο, ο Άντζουσιτς ανέλαβε δράση για τη Μονακό και με πέντε συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε το 20-14. Ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 20-15 και η πρώτη περίοδος έληξε μετά τις δύο εύστοχες βολές του Ντιαλό για το 22-15.

Στη δεύτερη περίοδο δυσκόλεψε περαιτέρω η κατάσταση για τον Παναθηναϊκό. Τα λάθη του «τριφυλλιού» έδωσαν την ευκαιρία στη Μονακό να ξεφύγουν στο σκορ (30-17), με σκόρερς τους Τόμας, Έβανς και Άντζουσιτς. Οι «πράσινοι», με κύριο «όπλο» το ποστ, κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά στους 8 (30-22), ωστόσο η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς ξέφυγε εκ νέου (37-24), χάρη σε τέσσερις πόντους του Χολ και ένα τρίποντο του Λι. Οι «πράσινοι» μείωσαν τη διαφορά με Παπαπέτρου και Παπαγιάννη, προτού διαμορφωθεί το 38-28 του ημιχρόνου.

Το ίδιο… «βιολί» συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να αναζητά τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι. Αντ’ αυτού όμως, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν τη διαφορά. Η αστοχία του «τριφυλλιού», σε συνδυασμό με την ευστοχία των Μονεγάσκων, έφεραν τη διαφορά στους 14 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Η ελλιπής δημιουργία των «πρασίνων» δεν τους επέτρεπε να πλησιάσουν τους γηπεδούχους στο σκορ, ανεξάρτητα από την αμυντική τους λειτουργία. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο -12 (56-44).

Ο… άρρωστος Παναθηναϊκός δεν βρήκε αντίδοτο ούτε στην τέταρτη περίοδο με τη διαφορά μάλιστα να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο από τη Μονακό, πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού (69-49). Το «τριφύλλι» έριξε τη διαφορά στους 12 πόντους (75-63), ωστόσο εν τέλει γνώρισε την εύκολη ήττα στη Γαλλία για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.