Σε ένα ματς για «γερά νεύρα», η Μονακό κατάφερε να επικρατήσει της Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 82-76 για την λειψή 18η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, οι Γάλλοι πλέον έχουν ρεκόρ 7-11, το ίδιο ρεκόρ δηλαδή με την «ομάδα του Λαού».

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Η Μακάμπι ξεκίνησε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, ωστόσο υπήρχε αρκετά μεγάλη αστοχία και από τις δύο πλευρές. Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους διαφορά (9-14) χάρη σε ένα καλάθι του Ζίζιτς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι του Χολ, ο οποίος μείωσε σε 13-15 για τη Μονακό.

2ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε παρόμοια ένταση, με τις επιθέσεις των δύο ομάδων όμως να βελτιώνονται αισθητά. Με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου στη δεύτερη περίοδο, οι Ισραηλίτες προηγήθηκαν ξανά με πέντε πόντους διαφορά (22-27) μετά από μία ατομική ενέργεια του Ρέινολντς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία στο προβάδισμα (35-33) με ένα δίποντο του Μάικ Τζέιμς.

3ο δεκάλεπτο

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν πιο «ζεστά» στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και σύντομα πήραν «αέρα» 6 πόντων (52-46) με πρωταγωνιστή τον Μοτεγιούνας. Ένα καλάθι του Ρέινολτς κατάφερε να σταματήσει λίγο τους γηπεδούχους που πλέον είχαν έλεγχο του αγώνα και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να προηγείται με 56-51.

4ο δεκάλεπτο

Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πλησίασε και πάλι στο σκορ με την αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, η Μονακό είχε και πάλι της λύσεις. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεών της, τον Μάικ Τζέιμς, η Μονακό προηγήθηκε με 67-60 περίπου 5 λεπτά πριν το φινάλε του ματς.

Σε εκείνο το σημείο, η Μακάμπι αντέδρασε και έφερε και πάλι το ματς στα ίσα έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Σκότι Γουίλμπεκιν. Οι Γάλλοι όμως φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία αγωνιστικά λεπτά και έτσι κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη με 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 35-33, 56-51, 82-76

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές ξεχώρισε σήμερα ο Άλφα Ντιαλό, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, όσους είχε βέβαια και ο εξίσου καταπληκτικός, Ντονάτας Μοτεγιούνας. Πολύτιμη βοήθεια προσέφερε και ο συνήθης ύποπτος, Μάικ Τζέιμς, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με double-double, μετρώντας 12 πόντους και 13 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, για το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Σκότι Γουίλμπεκιν, ο οποίος σταμάτησε στους 31 πόντους και τις 4 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Άντε Ζίζιτς, ο οποίος είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.