Την τιμητική τους είχαν οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη ημέρα της δεύτερης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με εξαίρεση τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε με 91-87 της Φενέρμπαχτσε, σε όλες τις άλλες αναμετρήσεις οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν. Στο Κάουνας, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησε και πέτυχε το 2/2 ενώ το ίδιο έκανε και η Μπαρτσελόνα στο Μόναχο. Στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου προβλημάτισε και ηττήθηκε εύκολα από τον Ερυθρό Αστέρα που πέτυχε την πρώτη του νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Ζαλγκίρις Κάουνας-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 64-70

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό στο ματς όμως πολύ γρήγορα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να «ισορροπήσει» την κατάσταση. Με τους Πονίτκα και Μπάρον να πρωταγωνιστούν, η Ζενίτ κατάφερε να προηγηθεί και «ελέγξει» τον ρυθμό του αγώνα. Η διαφορά έφτασε έως και το +12 (37-25) όμως η Ζαλγκίρις κατάφερε να την «κόψει» στη μέση (40-34) πριν πάει στα αποδυτήρια, κυρίως χάρη στους Λοβέρν και Στρέλνιεκς. Οι Λιθουανοί συνέχισαν τις προσπάθειες για ανατροπή και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο «καυτός» Τζόρνταν Λόιντ δεν τους άφησε να χαρούν. Με τον Αμερικανό γκαρντ να φτάνει τους 19 πόντους, η Ζενίτ επικράτησε με 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-40, 51-55, 64-70.

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ερυθρός Αστέρας 63-75

Με το δίδυμο Κάλινιτς-Ουόλτερς να κάνει «πάρτι» (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 17 πόντοι, 4 ασίστ) και τον Λούκα Μίτροβιτς να πετυχαίνει double-double, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε ένα σπουδαίο διπλό στο Ισραήλ. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και δεν έχασε ούτε για ένα δευτερόλεπτο το προβάδισμα. Από την «συντριβή» Μακάμπι διασώθηκαν ο Σκότι Ουίλμπεκιν (19 πόντοι, 3 ασίστ) και ο Ματίας Λεσόρτ (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Το τελικό 75-63 φέρνει και τις δύο ομάδες στην ίδια θέση της κατάταξης με μια νίκη και μια ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-35, 37-54, 63-75.

Μπάγερν Μονάχου-Μπαρτσελόνα 72-80

Το 2/2 έκανε στο «Audi Dome» η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Παρότι δεν «μπήκαν» καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί κατάφεραν στα επόμενα δύο να αντιστρέψουν πλήρως την κατάσταση. Με τον Κόρι Χίγκινς (16 πόντοι, 5 ασίστ) και τον Μπράντον Ντέιβις (15 πόντοι) να κυριαρχούν και στις δύο μεριές του παρκέ, οι «μπλαουγκράνα» πάτησαν το πόδι στο «γκάζι» και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Η Μπάγερν έκανε μια ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς στην τελευταία περίοδο αλλά δεν τα κατάφερε και εντέλει ηττήθηκε με 80-72. Κορυφαίος για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν ο Ντάρουν Χίλιαρντ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-44, 47-63, 72-80.