Το Λαύριο επικράτησε στην παράταση της Νίζνι με 95-86, πετυχαίνοντας έτσι τη δεύτερη νίκη του στο BCL, κάνοντας παράλληλα ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι «κουκουβάγιες» ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση, παίρνοντας διψήφια διαφορά, ωστόσο η ουραγός πλέον του ομίλου Νίζνι, έφερε το ματς στα ίσα, το οποίο εν τέλει οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, ένα επιμέρους σκορ 15-6, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, η οποία έκανε το 2/2 στο Σ.Ε.Φ.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο εξωπραγματικός Τάισον Κάρτερ με 35 πόντους (13/20 σουτ εντός πεδιάς, 8/12 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/6 βολές), ενώ συμπαραστάτης του στο σκοράρισμα ήταν ο Βασίλης Μουράτος με 15. Για τη Νίζνι 21 είχε ο Στρέμπκοφ.

To ματς:

Το Λαύριο ήταν άκρως εντυπωσιακό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 26(!) πόντους σε κάτι λιγότερο από έξι λεπτά, σημειώνοντας παράλληλα double-score απέναντι στους 13 πόντους της Νίζνι. Οι Ρώσοι βρήκαν απαντήσεις και αφού αρχικά μείωσαν σε 26-20 με δύο βολές τους Λίτσουτιν, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με τη διαφορά στον πόντο, έπειτα από καλάθι του ίδιου (28-27).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, η Νίζνι πέρασε σε «θέση οδηγού», διατηρώντας διαφορά ενός καλαθιού μέχρι και πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, πριν ο Τσαντόφ δώσει «αέρα» τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (33-37). Οι Λαυριώτες αντέδρασαν και τρέχοντας σερί 6-0, πέρασαν μπροστά έπειτα από καλάθι του Κακλαμανάκη, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο, ο Περσίδης έφερε τους «μεταλλωρύχους» στο +7, πριν ο Κουλάγκιν μειώσει σε 49-44 από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας».

Με τους γηπεδούχους ανήμπορους να βρουν σκορ στο πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, η Νίζνι ισοφάρισε σε 49-49. Ο Κάρτερ ξεκόλλησε επιθετικά την ομάδα του από το σημείο των βολών, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Νικολαϊδης «χτυπώντας» δύο φορές στον αιφνιδιασμό έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στο Λαύριο (59-53). Οι Ρώσοι ωστόσο κατάφεραν να μειώσουν ξανά σε απόσταση… καλαθιού μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, διά χειρός Γιοβάνοβιτς (62-59).

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, το Λαύριο έφτασε στο +9, με τη Νίζνι να επανέρχεται, χάρη σε δύο συνεχή τρίποντα από τους Στρέμπκοφ και Κουλάγκιν (74-71). Ο Κάρτερ λίγο αργότερα έκανε το 77-71, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ένα λεπτό πριν το τέλος, χάρη στις εύστοχες βολές του Τορόποφ. Στα 4 δευτερόλεπτά ο Φρεϊμάνις με τρίποντο από τη κορυφή, έδωσε το προβάδισμα στη Νίζνι, ο Γερομιχαλός όμως κατάφερε στον εναπομείναντα χρόνο να κερδίσει δύο βολές. Εκείνος ευστόχησε στη μία, στέλνοντας το ματς στην παράταση, χάνοντας παράλληλα την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στην κανονική διάρκεια (80-80).

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο ήταν κυρίαρχο. Στο πρώτο δίλεπτο έφτασε στο +6 χωρίς να δεχτεί καλάθι, ενώ ο Μουράτος με τρίποντο ένα λεπτό πριν το τέλος, έκανε το 93-84, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη δεύτερη νίκη της ομάδας του στην Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80, 95-86 (παρ.)

Διαιτητές: Μάρτινς Κοζλόφσκις (Λετονία), Λορένζο Μπαλντίνι (Ιταλία), Γκιρτ Γιάκομπς (Βέλγιο)

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Κάρτερ 35, Μουράτος 15, Λιούις 11, Γκόινς 5, Κακλαμανάκης 10, Σμιθ 4, Νικολαϊδης 7, Περσίδης 4, Αμίνου, Μπλερ, Βουλγαρόπουλος, Γερομιχαλός 4

Νίζνι (Ζόραν Λούκιτς): Αντίποφ 7, Γιοβάνοβιτς 7, Κουλάγκιν 12, Λίτσουτιν 6, Φρεϊμάνις 8, Πλατόνοφ 2, Τσαντόφ 6, Γκανκέβιτς, Καρντανακισβίλι, Στρέμπκοφ 21, Σιτνίκοφ, Τορόποφ 13

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ