Συμπληρώνονται σε λίγες εβδομάδες 97 χρόνια από το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στους δύο «αιώνιους» του ελληνικού ποδοσφαίρου, τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό. Για πρώτη φορά συναντήθηκαν στο σημερινό γήπεδο του Παναθηναϊκού στις 28 Ιουνίου 1925, στους Αμπελόκηπους, με τον Ολυμπιακό να έχει ζωή μόλις λίγων μηνών, καθώς ιδρύθηκε τον Μάρτιο του 1925.
Παρ΄ όλα αυτά είχε πετύχει να στεφθεί πρωταθλητής Πειραιά και θα κοντραριζόταν με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος εκτός από Πρωταθλητής Αθηνών είχε ήδη κατακτήσει ανεπίσημα 6 πρωταθλήματα και μετρούσε 17 χρόνια ζωής.
Ο αγώνας αν και φιλικός, θα αναδείκνυε άτυπα την καλύτερη ομάδα της Ελλάδος και ως εκ τούτου τράβηξε το ενδιαφέρον πολλών φιλάθλων που γέμισαν το γήπεδο, (περισσότεροι από 3.000 υπολογίζεται ότι παρακολούθησαν τον αγώνα) το οποίο πάντως δεν είχε ακόμη εξέδρες.
Ο αγώνας ήταν αρκετά επεισοδιακός με πολλά φάουλ και σημαδεύτηκε με την 20λεπτη διακοπή του αγώνα, λόγω έντασης μεταξύ των παικτών και την απρόοπτη αποχώρηση του διαιτητή Καμπουρόπουλου στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και την αντικατάστασή του από άλλον ώστε να συνεχιστεί ο αγώνας.
Η ένταση από τον αγωνιστικό χώρο μεταφέρθηκε και μεταξύ των φιλάθλων που μερίδα εξ΄αυτών πιάστηκαν στα χέρια, χωρίς πάντως άλλα σοβαρά έκτροπα.
Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό ο Απόστολος Νικολαΐδης για τον Παναθηναϊκό για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός με πέναλτι του Γ. Ανδριανόπουλου στο επόμενο κιόλας λεπτό. Λίγο μετά ο Νικολαΐδης έβαλε την ομάδα του και πάλι μπροστά με 2-1.
Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με 3-2 στο 2ο μέρος, ωστόσο ο νεοϊδρυθείς Ολυμπιακός κατάφερε και πάλι να ισοφαρίσει σε 3-3 λίγα λεπτά πριν το φινάλε, ένας αν μη τι άλλο χορταστικός και αλησμόνητος αγώνας!

Παναθηναϊκός: Καλογερόπουλος, Περαντάκος, Απόστολος Νικολαΐδης, Ανδρεάδης, Πανουργιάς, Ασπρογέρακας, Θεοφανίδης, Παντερμαλής, Ανδρίτσος, Γεωργιάδης, Σιδηρόπουλος.

Ολυμπιακός: Κλειδουχάκης, Αλεκάκης, Πεζώνης, Μ. Λέκος, Τ. Λέκος, Βασιλείου, Ι. Ανδριανόπουλος, Β. Ανδριανόπουλος, Γ. Ανδριανόπουλος.