Με πρωταγωνιστή τον Τόμας Γκιέλο, το Περιστέρι λύγισε τον Ηρακλή στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League και επικράτησε στο τέλος με 71-68 πανηγυρίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα των Δυτικών Προαστίων ανέβηκε στο 7-7, εν αντιθέσει με τους «κυανόλευκους» που υποχώρησαν στο 3-9 και παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και γρήγορα έτρεξε ένα 7-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Γκιέλο και Πέτεγουεϊ. Ο Ηρακλής έδειξε σημάδια βελτίωσης στη συνέχεια και κατάφερε να μειώσει στον πόντο (13-12), ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τις λύσεις. Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς να προηγείται με 25-20 αφού μείωσαν οι φιλοξενούμενοι με ένα τρίποντο του Σταμάτη.

2ο δεκάλεπτο

Οι «κυανόλευκοι» βελτίωσαν την εικόνα τους στην επίθεση και μάλιστα μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο, ισοφάρισαν σε 29-29 χάρη σε ένα κάρφωμα του Σκορδίλη. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να πιέζουν, ωστόσο οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα. Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τον Παπαδάκη να μειώνει στο καλάθι τη διαφορά (39-37) μετά από εύστοχη ελεύθερη βολή.

3ο δεκάλεπτο

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο «ζεστά» στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και βρήκαν λύσεις πίσω από τη γραμμή του τριπόντου με τους Μωραϊτη και Γκιέλο. Μάλιστα, λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι προηγήθηκε με 7 πόντους διαφορά (53-46) με δυο βολές του Σαλούστρου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Σταμάτη να ρίχνει τη διαφορά στους 8 πόντους και πάλι (56-48) με δύο εύστοχες βολές.

4ο δεκάλεπτο

Με πρωταγωνιστή τον Χένρι, ο «Γηραιός» έτρεξε ένα 8-0 σερί και ισοφάρισε σε 56-56 βάζοντας «φωτιά» στην αναμέτρηση. Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (60-62) με καλάθι του Γκάρετ. Ο Γκιέλο όμως ήταν αυτός που έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με δικό του τρίποντο. Ο Γκάρετ περίπου 10 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε μείωσε στον πόντο με ένα λέι απ (69-68) και στη συνέχεια ο Πέτεγουεϊ ευστόχησε και στις δύο βολές. Ο Ηρακλής είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, ωστόσο ο Παπαδάκης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έτσι το Περιστέρι πανηγύρισε μια σπουδαία και δύσκολη νίκη με 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68

Οι κορυφαίοι

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Τόμας Γκιέλο, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Δημήτρης Μωραϊτης, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Σημαντική ήταν η συνεισφορά του Γκλεν Κόζι, ο οποίος πρόσθεσε 10 πόντους και 6 ασίστ.

Από την άλλη μεριά, για τον Ηρακλή ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος τελείωσε το ματς στους 19 πόντους, ενώ επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Μάικ Χένρι, ο οποίος έφτασε και στο double-double μετρώντας 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ. Με double-double ολοκλήρωσε το ματς και ο Μπράντον Γκάρρεττ, ο οποίος είχε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το φύλλο αγώνα

Περιστέρι – Ηρακλής 71-68

Διαιτητές: Φούφης, Τζιοπάνος, Κατραχούρας
Δεκάλεπτα: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μίλαν Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 9 (1), Μωραΐτης 11 (2), Γκιέλο 19 (5), Μπράουν 6, Γκρέι 8 (2), Κόζι 10 (2), Χρηστίδης 6, Σαλούστρος 2, Ευσταθιάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 19 (2), Χένρι 16 (2), Γκάρετ 12, Φίλλιος 2, Ντολεζάι 2, Σκορδίλης 11, Χαριτόπουλος 2, Παπαδάκης 4 (1).