Απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι είναι ο καλύτερος! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο γύρισε μετά από 10 μέρες και με μια σπουδαία εμφάνιση (36 πόντοι, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ) πρόσφερε ως δώρο τη νίκη στους Μπακς μέσα στο Μιλγουόκι με 117-113, στο Χριστουγεννιάτικο ντέρμπι της Ανατολής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-35, 47-62, 90-94, 117-113

Οι Μπακς, αν και ήταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, υποκλίθηκαν στο μεγαλείο του Έλληνα άσου που πήρε στην πλάτη του το φορτίο της ανατροπής βγάζοντας εκτός των άλλων σπουδαίες άμυνες στο τέλος που έδωσαν εν τέλει τη νίκη στην ομάδα του.
Ο Γιάννης έκλεισε τον αγώνα με 36 πόντους (13/21 δίποντα, 10/15 βολές), 11 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο μπλοκ σε 30 λεπτά, ήταν συγκλονιστικός στην επίθεση στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο, έβγαλε μερικές απίθανες άμυνες, έκοψε στα τελευταία δευτερόλεπτα κάρφωμα του Ρόμπερτ Γουίλιαμς και απόλαυσε την βραδιά σαν θηρίο που βγήκε από το κλουβί του. Σπουδαίος και Τζρου Χόλιντεϊ σε άμυνα κι επίθεση, σημαντική η συνεισφορά του Μπόμπι Πόρτις (16 πόντοι – 10 ριμπάουντ) που έμεινε στον ρόλο του αναπληρωματικού σέντερ καθώς γύρισε και αυτός μετά από 10 ημέρες σε καραντίνα.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 17, Αντετοκούνμπο 36, Κάζινς 9, Άλεν 2, Χόλιντεϊ 17, ΝτιΒιντσέντζο 3 (1), Πόρτις 16, Χιλ 5 (1), Μάθιους 9 (2)

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ουντόκα): Λάνγκφορντ 5 (1), Τέιτουμ 25, Γουίλιαμς 11, Μπράουν 25, Σμαρτ 19, Ερνανγκόμεθ 3 (1), Πρίτσαρντ, Πάρκερ 9 (2)