Επιστροφή στην κορυφή της Basket League για Προμηθέα Πάτρας και Λαύριο που επικράτησαν με εκτός έδρας του Απόλλωνα Πάτρας και του Άρη αντίστοιχα.

Στο «ντέρμπι της Πάτρας» ο Απόλλωνας δεν τα κατάφερε κόντρα στον συμπολίτη Προμηθέα και ηττήθηκε με 71-59. Στο άλλο απογευματινό ματς του Σαββάτου, το Λαύριο πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη στην έδρα του Άρη με σκορ 73-69. Η τελευταία αναμέτρηση της ημέρας θα διεξαχθεί στις 20:00 στο «Κ.Γ. Πλάτωνα» ανάμεσα σε Ιωνικό Νίκαιας και ΑΕΚ.

Απόλλων Πάτρας – Προμηθέας Πάτρας 59-71

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα πάντα υπό έλεγχο για ολόκληρη την αναμέτρηση στο «Κ.Γ. Περιβόλας». Η ομάδα του Κασιμίρο, μετά το πρώτο δεκάλεπτο είχε κατά κύριο λόγο διψήφιες διαφορές. Το μόνο που κατάφερε ο Απόλλωνας ήταν να μειώσει στους πέντε πόντους στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Παρόλα αυτά ο Προμηθέας διαχειρίστηκε την κατάσταση και πήρε το «διπλό» με σκορ 71-59. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν για ακόμα ένα ματς ο Κέντρικ Ρέι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-40, 43-52, 59-71.

Άρης – Λαύριο 69-73

Πολύ πιο ισορροπημένο από ότι θα περίμενε κανείς ήταν το ματς στο «Nick Galis Hall». Ο Άρης έβαλε «δύσκολα» από νωρίς στους φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε ένα ισχνό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Όμως, στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο πήρε το προβάδισμα και ουσιαστικά δεν το έχασε ποτέ ξανά. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τάισον Κάρτερ με 17 πόντους και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73.