Ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Απόλλων Πάτρας, τον οποίο και κέρδισε με 98-78 στο Σ.Ε.Φ, για την 10η αγωνιστική της Basket League.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα απέκτησαν από νωρίς μεγάλη διαφορά, ωστόσο οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα και προσπάθησαν μέχρι τέλους για την ανατροπή.

Παρ’ όλα αυτά, η τεράστια διαφορά στα δίποντα (22/32 69% έναντι 15/34 44%), όπως και οι… μικροδιαφορές σε τρίποντα (14/36 39%, έναντι 10/31 32%) και δημιουργία (27-29), ήταν αυτά που έκριναν την έκβαση του αγώνα και το τελικό αποτέλεσμα.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Σακίλ ΜακΚίσικ που σημείωσε 22 πόντους, ενώ ο Απόλλων Πάτρας, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 5 παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Το ματς:

Από πρώτα κιόλας λεπτά, ο Ολυμπιακός απέκτησε μία διαφορά ασφαλείας, χάρη στην εξαιρετική άμυνα του. Ο Παπανικολάου αρχικά με τρίποντο έκανε το 10-2, ενώ ο Βεζένκοφ με παρόμοιο τρόπο, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (17-5). Μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου οι Πατρινοί δεν επέτρεψαν να μεγαλώσει περισσότερο το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται από καλάθι του Ζαν-Σαρλ (26-13).

Παίζοντας ξανά υποδειγματική άμυνα, πρώτα ο Λαρεντζάκης ώθησε τον Ολυμπιακό στο +15, ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο ΜακΚίσικ έκανε το 41-23. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντεπιτεθεί με ένα σερί 5-0, όμως οι Πειραιώτες ανταπέδωσαν και ξανά με τον ΜακΚίσικ, έφτασαν για πρώτη φορά στον +20. Ωστόσο, στα δύο εναπομείναντα λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο Τόμας σημείωσε 10(!) συνεχόμενους πόντους και ξαναέβαλε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι (51-38).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν συνεχώς να ξεφύγουν στο σκορ, οι παίκτες του κόουτς Βετούλα όμως, έβρισκαν συνεχώς τις λύσεις για να κρατηθούν κοντά σε αυτό. Ο Ντέιβις από το σημείο των βολών έκανε το 61-50, Πρίντεζης και Ντόρσεϊ ανέβασαν τη διαφορά στους 16, ο Τσαλμπουρής όμως και πάλι μείωσε στους 11 με δυόμιση λεπτά να απομένουν. ΜακΚίσικ και Ζαν-Σαρλ απάντησαν με ένα σερί 7-0 και έτσι ο Ολυμπιακός οδηγήθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενος με 76-61.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση, φτάνοντας αρκετές φορές στο -12, ενώ με τον Διαμαντάκο πέντε λεπτά πριν το τέλος, μείωσαν σε 84-74. Η ποιότητα του Ολυμπιακού ωστόσο έκανε τη διαφορά και με τον Σλούκα να παίρνει… μπρος, σημειώνοντας 7 πόντους στο τελευταίο τετράλεπτο και τον Βεζένκοφ να βοηθά στο να «καθαρίσει» το παιχνίδι, οι Πειραιώτες έφτασαν στην όγδοη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Στο 4-5 υποχώρησε η ομάδα της Πάτρας.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 51-38, 76-61, 98-78

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Αγραφιώτης, Παζώλης

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): ΜακΚίσικ 22, Λαρεντζάκης 13, Μάρτιν 10, Παπανικολάου 9, Ζαν-Σαρλ 8, Σλούκας 10, Πρίντεζης 7, Βεζένκοφ 7, Ντόρσεϊ 6, Ουόκαπ 2, Έισι 1

Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Τσαλμπουρής 18, Ντέιβις 17, Κόουλμαν 14, Κλίβελαντ 13, Διαμαντάκος 10, Δίπλαρος 3, Τσιακμάς 3, Γκρίφιν, Παπαφωτίου, Ζούμπος

Επιμέλεια: Γιάννης Σέμπρος