Ντέρμπι, θέαμα αλλά και πολύ σημαντικά αποτελέσματα μας χάρισε η αποψινή βραδιά στο NBA.

Μιλγούοκι Μπακς – Μπρούκλιν Νετς 123-126

Το άστοχο τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην εκπνοή του αγώνα, έδωσε την νίκη στους Νετς επί των Μπακς, μέσα στο Μιλγουόκι με 126-123. Ο Ελληνας άσος, «πήρε πάνω» του την τελευταία φάση του αγώνα, προκειμένου να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, όμως αστόχησε κι έτσι τα «ελάφια» γνώρισαν την 25η εφετινή ήττα τους στο ΝΒΑ, ενώ μετρούν και 36 νίκες.

Ο Αντετοκούνμπο, ήταν και πάλι ο κορυφαίος για την ομάδα του, καθώς τελείωσε τον αγώνα, με 29 πόντους (12/16 βολές, 7/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα), 14 ριμπάουντ κι έξι ασίστ, σε 36 λεπτά συμμετοχής. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίσθηκε, ενώ πολύ καλή απόδοση για τους Μπακς, είχαν οι Μπόμπι Πόρτις και Κρις Μίντλεντον, με 30 και 25 πόντους, αντίστοιχα.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Καϊρι Ιρβινγκ με 38 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Σεθ Κάρι (19π,) και Αντρέ Ντράμοντ (17π, 12ρ.).

Η κακή τρίτη περίοδος στοίχισε στους πρωταθλητές, οι οποίο πλέον έχουν μείνει στην πέμπτη θέση της ανατολικής περιφέρειας. Έχοντας 21 αγώνες για το φινάλε της regular season, οι Μπακς οφείλουν να πατήσουν το πόδι στο γκάζι για να μην μείνουν εκτός 4αδας ή και 6αδας. Στα επόμενα τέσσερα ματς, τα «ελάφια» αντιμετωπίζουν τους Χόρνετς, τους Χιτ και τους Σανς στην έδρα τους ενώ ενδιάμεσα θα παίξουν με τους Μπουλς στο Σικάγο.

Σικάγο Μπουλς – Μέμφις Γκρίζλις 110-116

Σε ένα ιστορικό βράδυ για τον Τζα Μοράντ, οι Γκρίζλις πήραν το «διπλό» στο Σικάγο και «έσπασαν» το σερί των Μπουλς. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε νέο ρεκόρ καριέρας με τους 46 πόντους που πέτυχε στο «United Center». Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν τους ΝτεΡόζαν (31 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ΛαΒίν (28 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ) σε καλό βράδυ αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Η ομάδα του Μπίλι Ντόνοβαν προσπάθησε να κάνει το «comeback» στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως δεν τα κατάφερε.