Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ρεάλ με 86-68 και έφθασε στην κορυφή της κατάταξης, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Ούνικς στο Καζάν με 84-77.

Οι «μπλαουγκράνα» χάλασαν τη γιορτή προς τιμήν του Φελίπε Ρέγιες, 86-68 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Θρίαμβος των «μπλαουγκράνα» στο κλασσικό ισπανικό ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής στη Μαδρίτη, υποχρεώνοντας τους «μερένχες» στην πρώτη εφετινή εντός έδρας ευρωπαϊκή ήττα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έχει, πλέον, το πάνω χέρι στη μεταξύ τους ισοβαθμία, καθώς έγραψε το «δύο στα δύο» την εφετινή αγωνιστική περίοδο, απέναντι σε εκείνη του Πάμπλο Λάσο.

Υπόθεση ενός δεκαλέπτου η αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προηγούνταν στο 10’ με 28-8.

Η Ρεάλ μέτρησε μόλις 2/20 τρίποντα, έχοντας ως διασωθέντα τον Έντι Ταβάρες (25 πόντοι).

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 20 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ντάντε Έξουμ (13 πόντοι), Κάιλ Κούριτς (10 πόντοι) και Νικ Καλάθη (10 πόντοι, 5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 8-28, 31-52, 55-71, 68-86.

«Μπαμ» του Ερυθρού Αστέρα στο Καζάν, 84-77 την Ούνικς

Ο Ερυθρός Αστέρας στέρησε από την Ούνικς την ευκαιρία να κάνει ακόμη ένα βήμα στην προσπάθεια εδραίωσης στην οκτάδα και το «κυνήγι» της τέταρτης θέσης.

Οι Σέρβοι επέστρεψαν με τεράστιο «διπλό» στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας με 84-77 των Ρώσων, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και φθάνοντας στο 9-14.

Οι Ρώσοι υποχώρησαν στην 7η θέση και το 13-11.

Η τέταρτη περίοδος ήταν καταδικαστική για την Ούνικς, η οποία κόλλησε στην αντίπαλη άμυνα (περιορίστηκε στους 12 πόντους), τη στιγμή που αδυνατούσε να «αναχαιτίσει» τον Νίκολα Κάλινιτς, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 6 ασίστ.

Άξιος συμπαραστάτης του Σέρβου ο Νέιτ Ουόλτερς με 19 πόντους.

Από την Ούνικς πάλεψε για την ανατροπή, χωρίς όμως αποτέλεσμα, ο Μάριο Χεζόνια με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 43-43, 65-63, 77-84.