Ο Παναθηναϊκός υπέστη μια «βαριά» ήττα με 86-60 από την Μπαρτσελόνα σε ματς για την Euroleague.

Το κάκιστο, γεμάτο λάθη, δεύτερο δεκάλεπτο έθεσε τον Παναθηναϊκό γρήγορα εκτός πλάνου, απέναντι στην ισχυρή Μπαρτσελόνα, η οποία στο… ρελαντί έφτασε άνετα στο τελικό 86-60, για την 25η αγωνιστική της Euroleague, δίνοντας συνέχεια με ρεκόρ 19-5 στην «καταδίωξη» της κορυφής και υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη 17η ήττα τους και στην ολοκλήρωση της «διαβολοβδομάδας» με ακόμη μία απογοήτευση (2/2 ήττες).

Με 17 λάθη, 1/12 τρίποντα και ηττημένος κατά κράτος στον τομέα των ριμπάουντ (21 έναντι 35), ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία τύχη μέσα στο «Palau Blaugrana», χάνοντας την επαφή στη δεύτερη περίοδο και μπαίνοντας πρώρα σε θέση… κομπάρσου στον αγώνα.

Οι 18 πόντοι, του Γιώργου Παπαγιάννη ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει ο Παναθηναϊκός σε μία αναμέτρηση που οι υπόλοιποι «πράσινοι» έμειναν… μετεξεταστέοι, εν τη απουσία των Ιωάννη Παπαπέτρου και Νεμάνια Νέντοβιτς.

Από τους «μπλαουγκράνα», που βασίστηκαν στον επιθετικό πλουραλισμό τους (σκόραραν και οι 12), ξεχώρισε ο Νάιτζελ Χέις με 14 πόντους και ο Ντάντε Έξουμ με 12.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-25, 63-42, 86-60