Σε ένα ματς για γερά νεύρα, ο Κολοσσός Ρόδου χάρη σε δύο καλάθια του Σον Μίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και δύο κρίσιμα λάθη του μοιραίου Νίκου Δίπλαρου, επικράτησε του Απόλλωνα στην Πάτρα με 80-76 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League.

Με τη νίκη αυτή, οι Ροδίτες ανέβηκαν στο 9-5, σε αντίθεση με τους Πατρινούς που έπεσαν στο 5-9 και έχασαν σημαντικό έδαφος για την οκτάδα της βαθμολογίας.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν εντυπωσιακό για τους Πατρινούς, καθώς σύντομα προηγήθηκαν με 11-4 με πρωταγωνιστή τον Νίκο Δίπλαρο. Σε εκείνο το σημείο του ματς όμως οι Ροδίτες αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Τζόρνταν Φλόιντ. Η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα (18-17) χάρη σε ένα τρίποντο του Νίκου Τσιακμά.

2ο δεκάλεπτο

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι εύστοχες και κυρίως πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων και με το πέρασμα των πρώτων πέντε λεπτών στη δεύτερη περίοδο, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 5 πόντους διαφορά (34-29) χάρη σε δυο βολές του Τσαλμπούρη. Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι του Μήτρου-Λονγκ που έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στους γηπεδούχους (40-36).

3ο δεκάλεπτο

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Νίκου Βετούλα βρήκε λύσεις με πρωταγωνιστές τους Δίπλαρο και Τσαλμπούρη. Μάλιστα, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 7 πόντους διαφορά (45-38). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και λίγα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (47-49) χάρη σε τρίποντο του Στέφαν Μομίροφ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πατρινούς να προηγούνται με 6 πόντους διαφορά (50-56) μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ουίλιαμς.

4ο δεκάλεπτο

Τα τρίποντα έβαλαν και πάλι στο παιχνίδι τους γηπεδούχους, καθώς με ένα σουτ του Μήτρου-Λονγκ και ένα του Ντέιβις μείωσαν τη διαφορά ξανά στο καλάθι (58-60). Το ματς απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον και έγινε ένα σκληρό ντέρμπι. Με ένα κάρφωμα του Μίλερ, ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 76-76 περίπου μισό λεπτό πριν το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο, ο Νίκος Δίπλαρος αποδείχθηκε μοιραίος παίκτης για τον Απόλλωνα καθώς με δύο λάθη, έδωσε την ευκαιρία στους Ροδίτες να «κλειδώσουν» τη νίκη. Συγκεκριμένα, ένα καλάθι του Μίλερ και δύο βολές του Φλόιντ «σφράγισαν» το διπλό για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 80-76 για τον Κολοσσό που πλέον βρίσκεται σε «τροχιά» Playoffs.

Tα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 50-56, 76-80

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές ξεχώρισε με την εμφάνισή του σήμερα ο Σον Μίλερ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, «αγγίζοντας» το double-double. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τζόρνταν Φλόιντ, ο οποίος είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Πολύτιμη ήταν η παρουσία του Στέφαν Ποτ, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ και μοιρασε 5 ασίστ.

Στον αντίποδα ξεχώρισε σήμερα ο Γιώργος Τσαλμπούρης, ο οποίος έφτασε στο double-double μετρώντας 20 πόντους και 12 ριμπάουντ. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο μοιραίος για τον Απόλλωνα, Νίκος Δίπλαρος, ο οποίος σκόραρε 15 πόντους και έδωσε 5 ασίστ. Εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του Nαζ Μήτρου-Λονγκ, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και κατέβασε 5 ριμπάουντ.