Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 5-1 της Κλαμπ Μπριζ στο Βέλγιο και επέστρεψε στις νίκες, στην Champions League. Πρώτοι βαθμοί για την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στον τρίτο όμιλο, που επικράτησε της Μπεσίκτας με 4-1 μέσα στην Τουρκία.

Αναλυτικά:

Κλαμπ ΜπριζΜάντσεστερ Σίτι 1-5 (81′ Φανάκεν – 30′ Κανσέλο, 43′, 84′ Μάχρεζ πεν., 53′ Γουόκερ, 67′ Πάλμερ)

Οι «Πολίτες» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Φελίπ Κλεμέντ, και έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από το «Γιαν Μπρέιντελ», στην τρίτη εβδομάδα της φάσης των ομίλων του Champions League.

Έπειτα από δύο – σωστά – ακυρωθέν τέρματα, ο Κανσέλο «έσπασε το ρόδι» και άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό. Στο 43′ ο Μάχρεζ εκτέλεσε με επιτυχία το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ενώ στο 53′, ο Γουόκερ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα. Στο 67′ ο Πάλμερ, που πέρασε ως αλλαγή μόλις δύο λεπτά νωρίτερα, έβαλε το τέταρτο, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» πρόσθεσε ο Μάχρεζ στο 84′. Το μόνο που κατάφεραν οι Βέλγοι, ήταν να μειώσουν στο 81′ με τον Φανάκεν.

Η Σίτι επέστρεψε έτσι στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα με 2-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν στη Γαλλία και έγινε, προσωρινά, επικεφαλής στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης.

Κλαμπ Μπριζ (Φιλίπ Κλεμέντ): Μινιολέτ, Μάτα, Χέντρι, Σόμπολ, Σόουα (56′), Φανάκεν, Μπαλάντα (68′), Ριτς (56′), Νσοκί (79′), Λανγκ, Ντε Κέτελαρ (79′) Αλλαγές: Βόρμερ (56′), Βαν Ντε Μπρεμπτ (56′), Μπάμπα (68′), Μεσέλ (79′), Ντοστ (79′)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Γκρίλις, Φόντεν (64′), Μάχρεζ, Ντε Μπρόινε (65′), Ρόδρι (71′), Σίλβα (57′), Κανσέλο, Λαπόρτ (57′), Ντίας, Γουόκερ, Έντερσον Αλλαγές: Άκε (57′), Γκουντογκάν (57′), Στέρλινγκ (64′), Πάλμερ (65′), Φερναντίνιο (71′)

ΜπεσίκταςΣπόρτινγκ Λισαβόνας 1-3 (24′ Λάριν – 15′, 27′ Κόατες, 44′ Σαράμπια πεν.)

Νίκη… με καρδιοχτύπι, αλλά εν τέλει εκκωφαντικό τρόπο για τους Πορτογάλους, που έφυγαν με τους πρώτους τους βαθμούς στη διοργάνωση, από το «Βόνταφον Παρ» στην Κωνσταντινούπολη.

Στο 15′ ο Κόατες άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του στο 27′, όταν νωρίτερα ο Λάριν, είχε ισοφαρίσει για την Μπεσίκτας στο 24′. Ο Σαράμπια ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, έδωσε «μαξιλαράκι» ασφαλείας στους φιλοξενούμενους από την άσπρη βούλα, το οποίο και διατήρησαν για τα επόμενα 45 λεπτά, μέχρι τα τέρματα τους να γίνουν τέσσερα, από τα πόδια του Παουλίνιο στο 90ο λεπτό.

Ακυρώθηκε – σωστά – εντυπωσιακό τέρμα των Τούρκων (Τεϊσέιρα) στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι οποίοι, παρά τις πολλαπλές ευκαιρίες που είχαν στο δεύτερο μέρος, δεν κατάφεραν να αποσοβήσουν κάτι από την αναμέτρηση και έμειναν στο «0» και την τελευταία θέση στον όμιλο.

Μπεσίκτας (Σεργκέν Γιαλτσίν): Ντεστανόγλου, Ροσιέ, Ουέλιντον, Βίντα, Ν’ Σακαλά, Σούζα, Γκεζάλ, Τεϊσέιρα (80′), Πιάνιτς, Μπατσουαγί, Λάριν (73′) Αλλαγές: Τορ (73′), Κάραμαν (80′)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Αδάν, Κόατες, Φεντάλ (90+1′), Ινάσιο, Ρέις (73′), Παλίνια, Νούνιες (90+2), Πόρο, Σαράμπια, Γκονσάλβες (90+2′), Παουλίνο Αλλαγές: Εσγκάιο (73′), Νέτο (90+1′), Μπρακάνκα (90+2′), Σάντος (90+2′)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ